قانون کار ایران ازامنیت زنان در محیط کار حمایت نمی‌کند

۱۳:۴۶ (شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۰)
relatednews.gif اخبار مرتبط
نسخه چاپی نسخه چاپی

مریم رحمانی -یک وکیل گفت: معرفی مشاغل خطرناک برای زنان شانه خالی کردن مسئولان از وضع قوانین حمایتی و امن کردن محیط کار برای زنان است.

هفته گذشته معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: برخی از مشاغل برای خانم‌ها، دارای آسیب‌های بیشتری هستند و باید به فکر چاره بود. او ادامه داد: زنان فروشنده، منشی و ویزیتور بیشتر در معرض آسیب هستند و در خصوص هویت و گزینش بعضی از فروشندگان خانم آنچنان تحقیقی انجام نمی‌گیرد و زمینه برای آسیبشان فراهم می‌شود.

امیر مرتضوی همچنین توصیه کرد: "برای کم کردن آسیب این گروه از بانوان که می‌خواهند مشغول فعالیت فروشندگی شوند باید از والدین و یا همسر آنان تعهد گرفته شود" . در همین زمینه گفت و گوی کوتاهی با مینا جعفری وکیل و فعال حقوق زنان کردیم و از او درباره درستی این اظهار نظر پرسیدیم.
این وکیل گفت: اساسا مشخص نیست منظور از گرفتن تعهد یعنی چه. یعنی از والدین دختر کارگر یا کارمند تعهد می گیرند که کسی به او تجاوز نکند ؟ متاسفانه وقتی افرادی به مناصبی گماشته می شوند که اصولا با هدف حقوق به اندازه کافی آشنایی ندارند و یا اینکه وضعیت و مشکلات زنان را در جامعه به طور واقع بینانه درک نمی کنند با چنین گزاره های خبری مواجه می شویم.

او ادامه داد: فرض کنید در صورتی که صاحب کار ، خود بخواهد به فردی که از او تعهد گرفته آسیب برساند چه باید کرد و یا هزاران سوال دیگر.
جعغری تاکید کرد: قوانین ایران از یکسو مقررات تقریبا مناسبی برای زنان کارگر از نظر مرخصی زایمان و شیردهی و ممنوعیت کار سخت برای زنان و …در نظر گرفته است اما از سوی دیگر در خصوص امن نبودن محیط کار که شدیدا سنتی و مردانه است قواعد خاصی ندارد.قانون حمایتی از زنی که می خواهد کار کند برای ان که و مورد سوء استفاده قرار نگیرد نمی کندواساسا حمایتی از زنان در این زمینه وجود ندارد.

اوادامه داد: عرف حاکم و همچنین آیین نامه ها و بخشنامه های دولتی می خواهند با بازگرداندن زنان به خانه که به گمان برخی ، امن ترین جا برای زنان است (در حالی که با وجود پرونده های تجاوز و همسرکشی و …خلاف این امر به آسانی قابل اثابت است ) وظیفه دولت در خصوص تامین امنیت برای شهروندان را به عهده مردان خانواده و یا بهتر بگوییم قبیله بیندازند. جعفری تاکید کرد: قانونگذار موظف است مانند سایر کشورهای جهان، مکان های امنی برای زیستن و برای کار کردن تمامی شهروندانش و نه تنها زنان مهیا کند و گرفتن تعهد از والدین دختران هیچ مبنای حقوقی ندارد.

این وکیل ادامه تصریح کرد: تا زمانی که قوانین جزایی ایران در خصوص جرایم علیه زنان ، اقدامات خاصی فراهم نیاورد و تعاریف نوینی وارد قانون کیفری ایران نشود در خصوص مرتکبان جرایم علیه زنان نمی توان امیدوار بود .

2 Responses to قانون کار ایران ازامنیت زنان در محیط کار حمایت نمی‌کند

  1. […] برای این نوشته دیدگاهی بیان کنید […]

  2. […] قانون کار ایران ازامنیت زنان در محیط کار حمایت نمی‌کند khodrokarr | ژوئیه 24, 2011 در 04:40 | دسته‌ها: اخبار| نشانی وب: http://wp.me/p1f8YW-dq […]

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: